Prodej žížal po celé ČR

Žížal existuje nespočet druhů. Pro nás je důležité, že se dělí zejména na dvě skupiny – povrchové a hlubinné. Hlubinné žížaly jsou většinou velké, pomalu se množí, mohou se dožít až desítek let a vytváří si trvalé nory do hloubky až dvou metrů. Jsou užitečné především tím, že provzdušňují a promíchávají půdu a tím zvyšují její úrodnost. Nás ale budou zajímat povrchové (epigeické) druhy, které jsou menší, rychle se množí, žijí maximálně pár let a hlavně se věnují zpracovávání povrchového materiálu. Jsou nejvhodnější žížaly na kompostování, protože je to v podstatě to, co dělají v menším v přírodě.

Kalifornská žížala je obchodní název (vžitý v ČR) pro žížalu odborně pojmenovanou Eisenia andrei. Jde o velmi blízkého příbuzného žížaly hnojní (Eisenia fetida), se kterou ale po páření vytváří neplodné kokony a tudíž se tyto dva druhy nekříží. Oba druhy jsou epigeické (povrchové), žijí tedy převážně v prostředí bohatém na tlející masu. Kalifornské žížaly se však množí a rostou rychleji a jsou tudíž nejlépe přizpůsobené na extrémně aktivní a bohaté prostředí jako jsou právě komposty.

Kalifornská žížala je zhruba 5-10 cm dlouhá, 4-8 mm tlustá a váží kolem půl gramu. Je hermaforditem, tudíž se spolu mohou pářit všichni dospělí jedinci a všichni jsou zároveň plodní. Po oplodnění klade 2-3 vajíčka do kokonů, které připomínají malinký tmavší citron. Těm trvá okolo 20 dní se vylíhnout a další necelý měsíc dorůstají do dospělosti. Kalifornské žížaly se průměrně dožívají v dobrých podmínkách necelé dva roky, přičemž maximální délka života je až 5 let.

Obecně jsou velmi odolné a tolerují širokou škálu podmínek. Ideální je teplota okolo 25 C a 80% vlhkost. Jsou však schopné přestát i mírnější mrazy ve stavu hybernace. Naši zimu ve větším kompostu spolehlivě přežijí, jedinou hrozbou jsou vysoké a úzké kompostéry, které při silných a dlouhých mrazech hluboko promrznou a žížaly hynou. Proto doporučuji spíše plošší kompostéry, kde mají žížaly větší možnost manévrovat. V případě dlouhých a silných mrazů jim můžeme pomoci navrstením tlející hmoty a nebo je nechat zalézt pod nějakou hromadu, kde opravdu silně nepromrznou.

Zajímavosti

Žížaly nejsou jen primitivní červi, jak by si někdo možná mohl myslet. Taková pořádná rousnice se může dožít až 30 let, čímž předčí mnohá nám blízká zvířata. Jedna studie zase popisuje bohatý sexuální život žížal, které se před pářením navštěvují a poznávají a dovedou se svým partnerem i manipulovat, ne úplně nepodobně jako někteří lidé.